Laktózová intolerancia a bezlaktózová diéta

bezlaktózová diéta

Bezlaktózová diéta je typ stravovania pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Laktózová intolerancia predstavuje reakciu na mliečny cukor a môže objaviť kedykoľvek behom života. Môže ísť o samostatný zdravotný problém ale taktiež môže byť laktózová intolerancia aj sprievodným javom iných ochorení. Príznaky môžu byť rôzne a dokonca môžu mať aj rôznu intenzitu. Od miestneho podráždenia môže intenzita reakcie siahať až po anafylaktický šok, preto treba byť aj v rámci tohto ochorenia veľmi opatrný.

Neznášanlivosť laktózy sa prejavuje množstvom tráviacich problémov. Tráviace problémy sú výsledkom nedostatočného množstva enzýmu – laktázy v našom tráviacom trakte. Laktáza je enzým, ktorý štiepi mliečny cukor na jednoduchý cukor, ktorý telo ľahko strávi. Ľudia, ktorí majú nedostatok tohto enzýmu majú problém s trávením laktózy a tá im spôsobuje zdravotné ťažkosti.

U bežného človeka sa väčšinou laktózová intolerancia prejavuje bolesťami brucha a problémami s trávením. Je to spôsobené najmä tým, že naše trávenie si nevie poradiť s určitou zložkou (laktóza), ktorú naša strava obsahuje. Človek, ktorý si nie je vedomý svojou intoleranciou tak po každej konzumácii pociťuje tieto nepríjemné ťažkosti. Aj keď následky konzumácie mlieka nie sú pri intolerancii laktózy tak vážne ako pri alergii na mliečne bielkoviny, aj v tomto prípade je jedinou možnosťou strážiť si zloženie potravín.

To znamená poctivo čítať obaly potravín, a keď balené nie sú, pýtať sa predavačov. V tejto oblasti je dôležité sa aj vzdelávať a vedieť, ktoré zložky potravín sú pre vaše trávenie zlé a spôsobujú nepríjemné ťažkosti. Tieto potraviny je potrebné úplne vyradiť a vyhýbať sa im. Intolerancia môže byť:

  • primárna – následok prirodzeného úbytku produkcie enzýmu laktáza s pribúdajúcim vekom (spravidla nevratný stav),
  • sekundárna – následok gastroenterologických problémov (vratný stav),
  • veľmi zriedkavo aj vrodená.

💡Zaujímavosťou je, že sa u niektorých pacientov môže objaviť aj takzvaná prechodná intolerancia. Táto forma laktózovej intolerancie je spôsobená narušením črevnej mikroflóry. Často sa tak stane po prekonaní infekčného ochorenia a zvyčajne tento stav do 1-3 týždňov zmizne. Jej zánik je spôsobený opätovnou regeneráciou črevnej mikroflóry.

bezlaktózová diéta

Príznaky

Prejavy laktózovej intolerancie sa zvyknú prejaviť už cca 30min po po konzumácii laktózy, u niekoho to však môže trvať aj pár hodín.

Najčastejšie prejavy sú: hnačka, plynatosť, nadúvanie, škvŕkanie v bruchu kŕče a vracanie. Ďalšími príznakmi môžu byť pocit plnosti, nevoľnosti, únava, svalové, či bolesti hlavy. 

Ako zistím či mam intoleranciu na laktózu? (Laktózová intolerancia test)

Intolerancia laktózy sa dá zistiť niekoľkými spôsobmi. Váš lekár Vám ju vie zistiť z krvi, alebo pomocou analýzy dychu (SIBO test) po požití laktózy. Existuje však aj jednoduchý a dostatočne spoľahlivý test, ktorý si môžete urobiť doma sami. Po niekoľkých dňoch kedy vylúčite zo stravy mlieko a mliečne jedlá, urobte si test najlepšie cez voľný deň. Na lačno vypite 3-4 dcl mlieka. Ak do dvoch hodín pocítite niektorý zo symptómov, je vysoko pravdepodobné, že trpíte intoleranciou laktózy.

Čím potlačiť príznaky intolerancie na laktózu

Na trhu existuje viacero prípravkov, ktoré obsahujú enzým laktázu. Pred jedlom s mliečnym obsahom si jednoducho dáte tabletku, ktorá obsahuje tento enzým. Následne sa práve tento enzým postará o štiepenie laktózy. Osobne používam laktazán a môžete ho kúpiť v lekárni, napríklad tu: Dr.Max.

Rozdiel laktóza a laktáza

Laktóza je mliečny cukor. Ide o látku, ktorá tvorí 2-8% tuhých látok v mlieku. Laktáza je enzým, ktorý štiepi mliečny cukor – laktózu- na jednoduché sacharidy D-glukózu a D-galaktózu. Chemické označenie laktázy je LCT. Laktázu produkujú prirodzene klky v tenkom čreve. Najvyššia produkcia je vo všeobecnosti u dojčiat, potom prirodzene klesá. Ľudia, ktorí trpia intoleranciou laktózy majú nedostatočnú tvorbu enzýmu, kvôli čomu si ich tráviaci systém s touto zložkou nedokáže poradiť.

Alergia na kravské mlieko

Táto potravinová alergia je spôsobená imunitným systémom. Mlieko je bežnou súčasťou našej skladby stravy, avšak patrí medzi 3. najčastejšie sa vyskytujúcu potravinu, ktorá spôsobuje potravinovú alergiu. Pri tejto alergii sa prejavujú viaceré príznaky a to kožné, tráviace, dýchacie a ostatné. Tieto príznaky sa objavujú buď v krátkom slede po požití kravského mlieka až do dvoch hodín.

Laktózová intolerancia a alergia na mlieko

Intolerancia laktózy postihuje takmer 75% ľudí po celom svete. Je dôležité si nepliesť intoleranciu laktózy a alergiu na mlieko, sú to úplne iné termíny. Intolerancia sa neprejavuje žiadnymi kožnými ani respiračnými ochoreniami. Výlučne zasahuje tráviaci systém. Pri alergii na kravské mlieko sa ťažkosti prejavujú len pri konzumácii kravského mlieka, pretože pacient má alergiu na bielkoviny v kravskom mlieku. Pri intolerancii laktózy sa príznaky objavujú pri konzumácii akéhokoľvek mlieka.


Hlavným zdrojom laktózy sú samozrejme mliečne produkty:

  • bez laktózy
    mlieko (plnotučné, polotučné, odstredené, kyslé, acidofilné, sušené)
  • jogurt
  • tvaroh
  • smotana
  • syr
  • maslo
  • kefír
  • srvátka
  • mliečny zákys
  • cmar
  • puding
  • nátierkové maslo
  • žinčica

Ak netrpíte absolútnou intoleranciou laktózy, či alergiou môžete si občas dovoliť zjesť malé množstvo laktózy. Najlepšie tak môžete urobiť spoločne s ďalším jedlom, vďaka čomu sa laktóza pomalšie dostane z žalúdka do tenkého čreva. Neznášanlivosť mlieka totiž u väčšiny pacientov nie je absolútna a prejavuje sa až pri konzumácii niekoľkých miligramov, či dokonca gramov. Dôležité je tiež uvedomiť si, že laktózová intolerancia nie je vo svojej podstate kategorizovaná ako choroba. Práve preto sa pri tomto pojme nedá hovoriť o konkrétnej liečbe.

Liečba

Jedinou dostupnou liečbou na laktózovú neznášanlivosť je práve bezlaktózová diéta. Pre správne fungovanie diéty je však dôležité mať dostatočnú sebadisciplínu a zaviesť si správne stravovacie návyky. Nielenže si tak ušetríte množstvo zdravotných ťažkostí a problémov, ale budete sa cítiť omnoho lepšie a zdravšie. Ako pri budovaní každého jedálnička je dôležité zvoliť si individuálne potraviny pre vaše telo, ktoré budú rovnako laktose free ako aj výživné. 

Začiatky siahajú do roku 1901, keď traja pediatri popísali intoleranciu na laktózu. V minulosti boli diéty viac reštriktívne než tie súčasné. Na druhej strane, dnes máme stále viac a viac poznatkov o diétach a možnostiach ako predchádzať ich nepriaznivým vplyvom. Pacientom, ktorí trpia laktózovou intoleranciou sa odporúča vynechať všetky potraviny, ktoré obsahujú stopy mliečnych výrobkov v akejkoľvek podobe. Medzi takéto zložky patria bielkoviny, kazeín, syrovátka, podmaslie a podobne.

Nedodržiavanie resp. neliečená intolerancia laktózy môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Bezlaktózová diéta

Okrem klasických potravín by ste sa mali tiež zamerať aj na potraviny so skrytým mliečnym podielom. Laktózu obsahuje aj veľké množstvo farmaceutík, kde sa s obľubou používa najmä na výplň rôznych tabliet. Aj tento fakt treba pri zavádzaní diéty zohľadniť. Pre začiatočníkov v tejto oblasti je niekedy oveľa ťažšie zbaviť sa navyknutých potravín ako je pečivo, či sladkosti, ktoré tiež často obsahujú stopy mlieka. Je preto veľmi dôležité mať prehľad o jednotlivých potravinách a ich zložkách.

V súčasnosti však pacienti s podobnými poruchami majú dostatok alternatív na oživenie svojho jedálnička bez priamej konzumácie mliečnych zložiek. Poznáme množstvo spoločností a značiek, ktoré ponúkajú produkty v bezlaktózovej podobe. V sortimente rôznych obchodov nájdete aj množstvo Najprísnejšie sa musí bezlaktózová diéta dodržiavať u kojencov. V prípade alergie na mlieko by mala byť vaša diéta naozaj prísna s pevne stanovenými pravidlami. Jej porušenie môže totiž spôsobiť omnoho horšie následky ako len bolesti brucha a problémy s trávením.

Intolerancia laktózy: Čo môžem jesť?

Je veľmi individuálne, koľko enzýmu laktáza telo produkuje a tiež reakcie na laktózu môžu byť individuálne. Odporúčam otestovať si vlastnú reakciu na akékoľvek delaktózované produkty. Taktiež niektoré laktózové produkty obsahujú menšie množstvá laktózy a tým pádom ich niektorí môžu pokojne užívať. Každý človek má totiž iný prah znesiteľnosti laktózy a preto je dobré otestovať si ten svoj.

mliečne výrobky

Laktóza diéta – môžete jesť:

Taktiež množstvo rastlinných nápojov ako kokosové, ryžové mlieka… ale aj rastlinné syry, nátierky a jogurty.

Obsah laktózy v potravinách – mliečnych produktoch

Pokiaľ chcete zistiť presné hodnoty obsahu laktózy jednotlivých mliečnych výrobkov, môžete si ich vyhľadať v tabuľke. Jednoducho tak môžete zistiť napríklad syr mozzarela laktóza= 0,1-1,1 g/100g.

Potravina (radené abecedne)Obsah laktózy (g / 100 g)
čokoláda mliečna9,5
jogurt biely 3% tuku3,2–4,5
jogurt biely nízkotučný6
jogurt ovocný 3% tuku3
jogurt ovocný nízkotučný4,7
kefír neochutený3,9
maslo0,1–1
maslo topené (ghí)0–0,05
kozie mlieko4,4
mlieko kravské odtučnené4,9
mlieko kravské sušené odtučnené52
mlieko kravské plnotučné4,7
mlieko kravské plnotučné sušené38
mlieko kravské polotučné4,8
Ľudské mlieko (materské)7,2
mlieko ovčie5,1
mlieko zahustené (kondenzované)9–13
mlieko zahustené sladené11
cmar4–5
smotana3,8
smotana kyslá3,2
syr camembert0–1
syr chalupa0,35–4
syr eidam 30% tuku0–2,5
syr ementál0–0,1
syr feta 45% tuku0,5
syr gouda0–0,1
syr čedar0,07
syr mozzarella0,1–1,1
syr niva / rokfort2
syr ovčí0,1
syr parmezán0,06
syr ricotta0,3
srvátka sušená74
šľahačka3,1–3,3
tvaroh mäkký2,6–4
zmrzlina3–7

Nakoľko je dnes ponuka bezlaktózových výrobkov veľmi široká, nahradiť sa dá naozaj takmer čokoľvek, na čo ste boli zvyknutý. Vegánske/bezlaktózové šľahačky a smotany máme v ponuke aj u nás. Bezlaktózovú diétu určite dodržiavajte, vaše vaše zdravotné problémy ustúpia a vy sa budete cítiť lepšie.

Bezlaktózová diéta tipy:

💡Laktóza je rozpustná vo vode a preto sa najčastejšie vyskytuje vo výrobkoch z odtučneného mlieka. Najmenej laktózy je naopak vo výrobkoch s vyšším obsahom tuku.


💡Baktérie mliečneho kvasenia ako napríklad laktobacily, či bifidobaktérie, premieňajú laktózu na kyselinu mliečnu. Tá je pre ľudí s intoleranciou neškodná a preto sú tieto produkty pre tieto soby vhodná. Navyše tieto produkty patria medzi prírodné probiotiká, ktoré pomáhajú s trávením.

💡Nezabúdajte na dostatočnú konzumáciu vápnika. Medzi potraviny s jeho zvýšeným obsahom patria napríklad: pohánka, hrášok, brokolica, špenát, tekvica, kapusta, marhule, hrušky, hrozno a množstvo ďalších.

Intolerancia na laktózu je celoživotná záležitosť, ktorá sa prakticky nedá vyliečiť. Dá sa s ňou však plnohodnotne žiť aj stravovať. Veľmi dôležité je však nájsť svoj prah znesiteľnosti laktózy a nájsť si vhodné alternatívy mliečnych výrobkov.

Tiež je alternatívou pre riešenie vašich problémov s trávením laktózy aj užívanie špeciálnych doplnkov stravy s obsahom laktázy. Pri podozrení na alergiu na mlieko, či na intoleranciu na laktózu však určite nepodceňte lekárske vyšetrenie. Neliečená intolerancia laktózy môže byť pre vaše zdravie veľmi ohrozujúca a spôsobiť vám vážne zdravotné ťažkosti. Z toho dôvodu žiadnu chorobu nikdy nepodceňujte.

Čo o nás hovoria zákazníci?

Andrej Laciak majiteľ a redaktor na Bezlepkáč.sk. Už skoro 10 rokov píšem recepty, články, informácie o bezlepkovej diéte.
[]