IBS – syndróm dráždivého čreva

IBS- syndróm dráždivého čreva

IBS alebo syndróm dráždivého čreva je ochorenie, ktoré sa v populácii vyskytuje veľmi často. Zasahuje približne až 20% populácie. Najčastejšie sa toto ochorenie prejavuje u žien v mladom veku, ale môže sa prejaviť aj u mužov. Dodnes nie je dokázané prečo sú ženy na toto ochorenie náchylnejšie. Pôvod ochorenia nie je dostatočne preskúmaný, avšak spája sa predovšetkým so zlou životosprávou a so stresom, resp. stresujúcim povolaním.

Príznaky IBS

telo

Najčastejším príznakom črevnej neurózy je bolesť brucha. Taktiež sa s týmto ochorením spájajú aj ďalšie problémy s tráviacim traktom, týkajúce sa prevažne stolice. Ľudia trpiaci týmto ochorením majú problémy nielen s konzistenciou stolice, ale aj s jej pravidelnosťou. Prakticky to znamená, že pacienti trpia častými zmenami konzistencie stolice, čo sa prejavuje striedaním zápchy a naopak riedkej stolice. Súčasťou týchto problémov je aj nafukovanie a plynatosť.

Takýto stav trvá niekoľko mesiacov a je nesmierne nepríjemný, pretože príznaky sa objavujú minimálne jedenkrát do týždňa. Veľmi nepríjemná je opakovaná bolesť najmä v spodnej časti brucha, ktorá často vyúsťuje do návštevy toalety. Okrem týchto základných príznakov, ktoré súvisia predovšetkým s tráviacim traktom sa však tohto ochorenia týkajú aj mnohé ďalšie prejavy.

Problémy s tráviacim traktom sú často spájané aj s psychickými poruchami. Zdravie našej črevnej mikroflóry je totiž pre správne fungovanie nášho organizmu nesmierne dôležité. Práve preto sa aj syndróm dráždivého čreva často spája s psychickými problémami ako sú napríklad depresia, časté zmeny nálad. Často sa u postihnutých objavujú aj problémy so spánkom, najmä čo sa týka jeho pravidelnosti a dĺžky.

Kolienka – bezlepkové cestoviny (200g) – Cornito

Original price was: 1,69€.Current price is: 1,49€. s DPH

Lasagne

4,19 s DPH

Medzi ďalšie prejavy často patrí aj chronická únava, bolesť hlavy, svalov a podobne. Príznaky sa môžu prejavovať veľmi individuálne, v rôznej intenzite a tiež aj kombinácii. Neexistuje žiadna ucelená kombinácia týchto príznakov, ktorá by sa prejavovala pre určité skupiny ľudí. Dokonca aj u jednej osoby sa príznaky počas vývoja ochorenia môžu meniť. Za stabilné príznaky sa označujú iba bolesť brucha a s ňou spojené: nafukovanie, zápcha alebo hnačka.

Diagnostika

IBS

Pokiaľ máte takéto príznaky, ktoré ovplyvňujú normálny chod vášho života, určite navštívte lekára. Pred návštevou lekára je dobré spísať si podrobnosti o vašich príznakoch v pokoji domova. Pri konzultácii sa vás totižto lekár bude pýtať na ich intenzitu, striedanie, výskyt a podobne. Je preto viac ako žiadané aby ste na všetky otázky vedeli čo najlepšie, najdetailnejšie a najpresnejšie odpovedať.

Čo sa týka diagnostiky tohto konkrétneho ochorenia, neexistuje žiadny test, ktorý by vedel poskytnúť relevantné výsledky. Lekári však často praktizujú testy na vylúčenie iných ochorení. Niektoré ochorenia ako napríklad celiakia sú zhodné vo väčšine príznakov a preto je dobré uistiť sa, či nejde o toto autoimunitné ochorenie. Často sa tiež praktizujú aj testy zo stolice, pri ktorej sa kontrolujú infekcie a zápalové ochorenia čriev. V prípade, že vám lekár diagnostikuje IBS alebo teda syndróm dráždivého čreva, prejdete na liečbu.

Liečba

Po diagnostike takéhoto ochorenia tráviaceho traktu je veľmi dôležité zreteľne počúvať slová doktora, ktorý sa vynasnaží dať vám všetky dôležité informácie. IBS je ochorenie, ktoré doposiaľ nemá účinný spôsob liečby. Jeho liečba pozostáva z prevencie a obmedzenia vášho jedálnička. Pri syndróme dráždivého čreva, však nedostanete žiadny ucelený jedálniček ani zoznam potravín.

ibs strava

Vo svojej podstate sa toto ochorenie prejavuje u každého veľmi individuálne a rovnako je dôležité praktikovať aj liečbu individuálne. Práve preto aj čo sa týka stravy si musíte “odskúšať”, ktoré potraviny vášmu organizmu, konkrétne tráveniu, neškodia. Vo všeobecnosti však platí, že by váš jedálniček mal obsahovať zdravé a výživné jedlá. Ideálne je variť jedlá doma a využívať pri tom čerstvé suroviny. Veďte si zošit, kde si zapisujte potraviny, ktoré vám vyhovujú a ktoré zas pre vás nie sú vhodné.

Dôležitá je tiež pravidelnosť stravy a jej rôznorodosť. Taktiež je veľmi dobré zaradiť do svojho životného štýlu aj dostatok pohybu.

Ako dlho trvá syndróm dráždivého čreva?

IBS je ochorenie, ktoré vás pri nesprávnej životospráve môže trápiť po celý život, no s voľbou správneho jedálnička a zmenou životného štýlu môžete docieliť úplný opak. Vyžaduje si to však najmä trpezlivosť a taktiež aj sebadisciplínu. Veľmi dobrou alternatívou je zavedenie probiotík, ktoré pomôžu vášmu tráveniu.

Na začiatku sa liečba podporuje aj krátkodobým zavedením liečiv. Veľmi dôležité je tiež udržovať si psychickú pohodu pri liečbe tohto ochorenia. Pôvodcom je často zlá životospráva a stres a preto je dôležité, aby ste zmenili spôsob svojho života. Je však dôležité počúvať slová odborníka, pretože zlé nastavenie stravy a zlá životospráva môžu viesť k ešte väčším zdravotným ťažkostiam.

Pri liečbe je tiež dôležité sa zamerať na pôvod vášho IBS. Syndróm dráždivého čreva totiž môže mať u každého človeka individuálny pôvod, prípadne skupinu faktorov, ktoré vznik syndrómu podporili. Preto je pri liečbe odstrániť najväčšie zdroje ťažkostí. Črevná neuróza môže totižto prameniť zo psychologických, ale rovnako aj infekčných tráviacich ťažkostí. Práve preto je dôležité liečbu konzultovať s odborníkom, aby bolo jej nastavenie vhodné presne pre vaše individuálne potreby.

Prevencia IBS

Prevencia proti vzniku syndrómu dráždivého čreva je dôležitá predovšetkým u mladých ľudí, ktorí sú náchylnou skupinou. Dôležité je správne vedenie životosprávy, čo sa týka najmä zdravého jedálnička, dostatku pohybu a pravidelnosti stravy. Tiež je však veľmi dôležité zameriavať sa na duševné a psychické zdravie, čo znamená najmä eliminovať stresové situácie. Pri eliminácii stresu je dôležité nájsť si aktivity, ktoré vás dokážu uviesť do psychickej pohody.

Čo o nás hovoria zákazníci?

[]